2010. március 29., hétfő

Milyen vélt vagy valós okai vannak, hogy az iskolák többségében nem használnak moodle keretrendszert?

Ez az ingyenes, szabad forráskódú, intézményre és személyre szabható keretrendszer 1999-ben, Ausztráliában született, és máris a legelterjedtebb ilyen rendszer a világon. Moodle – a legnépszerűbb tanulási platform

Elolvasva Nóri blogbejegyzését, a következő pár mondat nagyon helytálló az én ismereteim szerint is:

... technikai akadályai is vannak a keretrendszer használatának, hisz még ma is akadnak emberek, akiknek nincs rendszeres internet hozzáférésük otthon, vagy épp vannak iskolák, ahol egy rendes informatika/számítástechnika terem vagy épp a könyvtár felszerelése számítógépekkel és internettel problémát jelent...


Ez ma, 2010 márciusának végén is probléma, mármint az, hogy egy vidéki iskola számítástechnika termében egyszerre lehetetlen internetezni több embernek, mert a rendszer annyira lelassul, hogy gyakorlatilag lehetetlenné válik a kommunikáció.
A gépek elavultak, a cseréjük viszont anyagi bázisok híjján, nem megoldható.

A pedagógusok egy része pedig nem tartja a lépést az IKT eszköztár gyarapodásával, így a moodle keretrendszer használata fel sem merül.

2010. március 28., vasárnap

Az akadályok alapján milyen konkrét megoldásokkal lehetne a moodle használatát egy iskolában bevezetni?

Pár éve az SDT elindulása sem volt zökkenőmentes, mert nem voltak felkészülve a pedagógusok erre a lehetőségre, ráadásul az eszközellátottság is hagyott némi kívánnivalót maga után az iskolákban. A HEFOP lehetőségein belül rengeteg pedagógus kapott SDT alap-, és szaktárgyi képzéseket, amelyek során elsajátíthatták az IKT eszközök használatát, az SDT-vel karöltve.

Jelenleg a rsadalmi Megújulás Operatív Program keretében, az IKT módszerek elsajátítása érdekében országos szinten rengeteg pályázat nyerteseként a pedagógusok jelentős része részt vehet képzéseken, amelyek során elsajátíthatják az alapvető ismereteket, technikákat ahhoz, hogy a mindennapi munkájuk során felhasználják a 21. sz. technikai vívmányai közül az IKT keretein belül alkalmazható alkalmazásokat, lehetőségeket.

Persze ez egy jó lap a munka elkezdéséhez, a szemléletváltás is fontos, miszerint a tanítási folyamat során akarják is alkalmazni, a technikai újítást.
amíg egy e-mail üzenet elküldése gondot jelenthet adott esetben, addig nehezen várhatjuk el, hogy aktív fórumhasználó pedagógusok egymással interaktívan fogják megbeszélni a szakmai munka során felmerült kérdéseket és mondjuk Twitter-üzenetekkel reagálnak egymás felvetéseire, vagy a Tanárblog-on.
Persze a legjobb szándék ellenére sem lehet ezeket a célokat megvalósítani, ha nincs mivel és mikor!

A technikai háteret egészen egyszerűen alapvető feltételnek tartom, így ezeket biztosítani kell ahhoz, hogy érdemben lehessen bármilyen IKT-megoldás alkalmazásáról beszélni.
Elavult géppark lecserélése, új berendezések beszerzés nélkül lehetetlen a munka hatékony végzése, majd az eszközökhöz való hozzáférés és megfelelő időtartam biztosítása is elengedhetetlen.
A pedagógusoknak meg kell tanulni a használatukat, el kell sajátítani az új alkalmazásokat, és a gyakorlatban olyan jártasságra szert tenniük, amely a tanórákon ténylegesen javítja a munka hatékonyságát.
A gyakorlás során szerzett fokozatos hozzáértés, rutin, egyre csökkenti a ráfordított energiát és időt, így egyre érdekesebb feladatokkal tudják majd fűszerezni mindennapi munkájukat.

A fejlődés és a sok pozitív visszajelzés pozitív visszacsatolásként jelentkezik majd a munkájuk során, így örömmel fogják használni és fejleszteni tudásukat, repertoárjukat a jövő nemzedékének nagy megelégedésére, és természetesen hasznára.

Néhány hasznos link a témával kapcsolatban:

Digitális tananyagok
Educatio_2010 kiállítás

2010. március 21., vasárnap

Olvasónapló folytatás

Olvasónapló Figula Erika Új Pedagógia Szemlében megjelent,
A tanár -diák kapcsolatban szerepet játszó személyiségtulajdonságok
című írásából.

Előzmények az előző bejegyzésből:


Az írás azt kutatja és mutatja be, hogy miként vélekedik a tanár illetve diák az interperszonális kapcsolatokban való ideális tulajdonságokat.

Kicsit beleásom magam és folytatom.

Találtam egy cikket a sulineten a tanár személyiségjegyeiről, illetve az elvárásokról velük szemben:

A cikk szerint a három legfontosabb tényező sorrendben:
  1. szaktárgyi tudás
  2. általános műveltség
  3. szakmai (pedagógiai) ismeretek, képességek, jártasságok

Figula Erika cikke szerint is a szakma a következő személyiségtulajdonságokat tartja fontosnak:

  1. reális énkép, reálism önismeret
  2. önbizalom, önbecsülés
  3. hitelesség, kongruencia
  4. magas fokú elkötelezettség és felelősségtudat
  5. nyitottság, nyíltság mások iránt
  6. emberszeretet, gyermekszeretet
  7. tolerancia
  8. szociális érzékenység
  9. szuggesztivitás
  10. fegyelem, önfegyelem
  11. kritikai, önkritikai érzék

Ezek a tulajdonságok azonban nehezen értelmezhetőek, és túl általánosak, ráadásul gyakorlatilag egzakt módon nem mérhetőek.


A folytatás



Mi is a probléma?

A tulajdonságlista egy konkrét vizsgálat szintjén nem releváns.

Miért?

A pedagógusszerep lényege, hogy a folyamat interperszonális térben zajlik.
Ebből következik, hogy főként azokat a jellemző tulajdonságokat kellene kiemelni, amelyek interperszonális kapcsolatban a hatékony személyiség ismérvei közé tartoznak. Nem tulajdonságlistát kell gyűjteni, hanem típusalkotással meghatározni az adott helyzetekben való közreműködését, annak hatékonyságát, és így visszajelzést is adni a későbbiekre.

Figula Erika egy ilyen típusalkotási kísérletet mutat be.

A kísérlet kiindulópontja egy fontos kérdés:
Hogyan értelmezik interperszonális helyzetekben a tulajdonságokat a pedagógusok és pedagógusjelöltek.

A típusmeghatározás során az a döntő, hogy interperszonális helyzetekben mely viselkedésformák, tulajdonságok a fontosak, illetve melyek nem.
A vizsgálat nem a jó és a rossz kategóriákba való besorolást tartotta fontosnak.

Az a lényeg, hogy a tanáriviselkedés mennyire tud alkalmazkodni, mennyire tudja a pozitív viselkedési mintákból adódó előnyöket kihasználni, a negatívból adódó hátrányokat pedig kiküszöbölni.

Ehhez a tanári szerep viselkedést befolyásoló tulajdonságpreferenciáit kell feltárni.

A vizsgálat módszere

Alapvető kérdés volt, hogy mennyiben tér el egy már legalább öt éve a pályán lévő aktív pedagógus és a pedagóguspályára készülő főiskolai hallgató értékítélete a fontosnak tartott tulajdonságjegyeket illetőleg.

A vizsgálat a Bessenyei György Tanárképző Főiskolán és 6 Szabolcs-Szatmár Bereg megyei általános iskolában zajlott 229 főiskola hallgató és 117 gyakorló pedagógus részvételével.
72:28 volt a nők-férfiak aránya, az országos átlaggal közel azonos.
A tanár személyisége szempontjából fontosnak, az interperszonális magatartás szempontjából ideálisnak tartott értékek feltárását tűzték ki célul a gyakorló pedagógusok és a főiskolai hallgatók összehasonlításában.

Az elemzéshez különválasztották a Leary-tulajdonságlista pozitív, negatív és semleges tulajdonságait. Megfigyelték az egyes csoportokban szereplő tulajdonságok mentén az összminta eloszlását. Az eloszlásokat hisztogramokon ábrázolták.

A Leary-tipológia lehetőséget ad arra, hogy a tanár-diák között megnyilvánuló, interperszonális magatartás e szintjét az általa szerkesztett tulajdonságlistával feltárjuk. A kérdőív 128 tulajdonságot foglal magában. A vizsgálati személyek feladata volt a kérdőívben szereplő személyiségtulajdonságok fontosságának megítélése a tanár személyisége szempontjából. Egy megadott kétpólusú szakasz (nem fontos–fontos) mentén fejezhették ki véleményüket. Minél inkább a jobb oldali végponthoz közelítettek, annál fontosabbnak tartották a megadott tulajdonságot.

A vizsgálat eredményei

A pozitív tulajdonságok tekintetében – pl. „kedves és biztató” – a hisztogramon látható, hogy a vizsgálati személyek egyértelműen fontosnak tartják az adott tulajdonságot, mivel a jobb oldali végponthoz közelítettek inkább.

A „kedves és biztató” változó hisztogramja



Semleges tulajdonságok esetén – pl. „ha szüksége van rá, panaszt emel” – a hisztogram vegyes képet mutat. Ez azt tükrözi, hogy a semleges tulajdonság esetén nagyon megoszlanak a vélemények a fontosság tekintetében.

„Ha szükség van rá, panaszt emel”





A negatív tulajdonságokat elemezve feltűnő eredményt kaptak. Például a „gerinctelen” tulajdonság esetében a hisztogramon jellegzetes hármas csoportosulás látható. A vizsgálati személyek kb. kétharmada egyáltalán nem tartja fontosnak az adott negatív tulajdonságot, míg egyharmad kb. fele-fele arányban középre húz, illetve nagyon fontosnak tartja.

A „gerinctelen” változó hisztogramja





Az összes negatív tulajdonság esetében hasonló jellegzetességet mutat a minta. Az igen erőteljesen negatív tulajdonságot a minta egyik része nagyon fontosnak, meghatározónak tartja a tanár személyisége szempontjából abban az értelemben, hogyha jelen van az adott tulajdonság, az rossz irányban befolyásolja a tanár-diák kapcsolatot. A minta másik része egyáltalán nem tartja fontosnak abban az értelemben, hogy az a negatív tulajdonság ne legyen a pedagógus sajátja (ezt utóvizsgálati eredményeik is alátámasztották).

Az eloszlások alapján megállapították, hogy két szélsőséges értéket adó csoportot lehet elkülöníteni. A pozitív tulajdonságokat mindenki egyformán ítéli meg. Azonban a negatív tulajdonságok esetében markánssá vált az összminta kétpólusú (nem fontos–fontos) eloszlása. Ezekre klaszter-analízist végeztek annak megállapítására, hogy a két pólus ugyanazon emberek értékítéletei alapján jön-e létre, és azt kapták, hogy minden esetben ugyanazon emberek csoportja vált ketté.
Tehát a vizsgált minta megoszlása valóban kétféle megközelítési, feldolgozási módot, egyfajta kognitív stílust takar. Az egyik csoportba azok a személyek tartoznak, akik a tanári személyiségtulajdonság megítélésében a negatív tulajdonságokkal nem számolnak (nem tartják fontosnak), tehát a negatív tulajdonságok elhárítása jellemzi őket (hárítók).
A másik csoportba azok a személyek tartoznak, akik a negatív tulajdonságokkal számolnak (igen fontosnak tartják), a negatív jelentésű információk befogadására, ezek felerősítésére hajlamosak (közelítők).

A személyek konzisztens választendenciáit olyan kontinuum mentén jellemezhetők, melynek két végpontja képviseli az elkerülés és a kiélezés formáit. Feltételezhető, hogy itt a negatív élmények, negatív tulajdonságok elhárítására vagy felerősítésére való hajlam s ennek megnyilvánulása az észlelésben mint a személyiség egyik alapvető dimenziója jelenik meg.

A represszív tanár a veszélyjeleket perceptuálisan elhárítja, jellemző rá a szeretetteljes interakciók keresése, illetve konstruktív megoldáskeresés szeretetteljes együttműködésben. Interperszonális viselkedésének sajátja, hogy negatív impulzusait elhárítja, dependens interperszonális attitűd és az agresszióelfojtás jellemzi. A tekintélyelvűség a negatív tulajdonságok elhárítása, pozitív énkép, szociabilitás, jó közérzet, önkontroll, tolerancia jellemzi. Túlbecsüli a pozitív, lebecsüli a negatív tulajdonságokat.

A szenzitív típusú tanárra jellemző a veszélyhelyzetekre való felkészülés, beállítódás, a represszív elkerülő attitűdjével ellentétben a közelítő attitűd, s ezzel együtt a negatív emocionális-motivációs rendszerek működésdominanciája (KULCSÁR ZS. 1981).

Tehát a negatív érzelmi jelentésű információk befogadására, felerősítésére való hajlam jellemzi őket. Az irodalom szerint rossz szociabilitás, intolerancia, nonkonformitás is jellemzi ezt a személyiségdimenziót. A dominanciát, irányítást, vezetést magában foglaló tulajdonságokat, értékeket hangsúlyozzák.

Feltételezték, hogy vizsgálati mintákban a represszivitás-szenzitivitás nem mint merev személyiségdimenzió, hanem mint kognitív stílus jelenik meg, és attitűdként játszik szerepet az értékek megítélésében.

Nem az eredeti hipotézis szerint különültek el a vizsgálati minták (nem a főiskolai hallgatók és a pedagógusok mentén), ezért megvizsgálták, hogy az alminták hogyan válnak szét a fenti megközelítési mód szerint.


A vizsgálat eddigi eredménye alapján feltételezhető, hogy a főiskolai hallgatók és a pedagógusok személyiségpreferenciája – akár az ideális tanár személyiségtulajdonságaira, akár a tanár-diák kapcsolatra vonatkozóan – inkább személyiség- és kognitívstílus-függő, mintsem szerepfüggő.
Feltételezték, hogy a pedagóguspályát inkább a represszív személyiségvonással rendelkező emberek választják. ezt azzal indokloták, hogy avizsgálati minta nagy része (63,9%-a) a represszív személyiségűek csoportjába, kisebb része (14,6%-a) a szenzitív csoportba esett, de eredményeink, miszerint bizonyos attitűddel, személyiségjeggyel rendelkező emberek választják a pedagóguspályát, csak feltételezésre adnak lehetőséget. Ennek bizonyítására jelenlegi vizsgálatuk keretei nem adtak lehetőséget.

A dolgozat végén a jövőre vonatkozva azt írja Figula Erika, hogy a tervezik a vizsgálatuk eredményeinek alátámasztását, a represszivitást-szenzitivitást mérő személyiségvizsgáló kérdőívvel, a pedagógusképzésben ugyanis fontos számolni a személyiségvonásokkal. Ennek függvényében kellene nevelni a hallgatót a tanár-diák interakcióra, finomítani az oktatást, hiszen mindkét típusnak vannak előnyei és hátrányai, melyeket önismereti, énképerősítő szakmai programok során lehet tudatosítani a pedagógusokban és a pedagógusjelöltekben.




A következő irodalomjegyzéket használta fel Figula Erika:



ADELSON, J.: A tanár mint modell. Pedagógiai Szociálpszichológia. 1976, Gondolat.

ALLPORT, W.: A személyiség alakulása. Bp., 1980, Gondolat

ARGYL, M: Social interaction. Tavistock publikations, Bristol, 1980.

G. DONÁTH BLANKA: A tanár-diák kapcsolatról. Bp., 1977, Tankönyvkiadó.

GERÉB GYÖRGY: A pedagógusszemélyiség néhány pszichológiai aspektusa. Módszertani Közlemények, 1982.

GORDON, T.: A tanári hatékonyság fejlesztése. Bp., 1989, Gondolat.

HEGEDŰS T. ANDRÁS: A nevelővé válás. Bp., 1988, Tankönyvkiadó.

KÓSÁNÉ ORMAI VERA: A pedagógus. Bp., 1980, Tankönyvkiadó.

KULCSÁR ZSUZSA: Személyiségpszichológia. Bp., 1981, Tankönyvkiadó.

2010. március 7., vasárnap

Olvasónapló Figula Erika Új Pedagógia Szemlében megjelent,
A tanár -diák kapcsolatban szerepet játszó személyiségtulajdonságok
című írásából.

Az írás azt kutatja és mutatja be, hogy miként vélekedik a tanár illetve diák az interperszonális kapcsolatokban való ideális tulajdonságokat.

Kicsit beleásom magam és folytatom.

Találtam egy cikket a sulineten a tanár személyiségjegyeiről, illetve az elvárásokról velük szemben:

A cikk szerint a három legfontosabb tényező sorrendben:
  1. szaktárgyi tudás
  2. általános műveltség
  3. szakmai (pedagógiai) ismeretek, képességek, jártasságok

Figula Erika cikke szerint is a szakma a következő személyiségtulajdonságokat tartja fontosnak:

  1. reális énkép, reálism önismeret
  2. önbizalom, önbecsülés
  3. hitelesség, kongruencia
  4. magas fokú elkötelezettség és felelősségtudat
  5. nyitottság, nyíltság mások iránt
  6. emberszeretet, gyermekszeretet
  7. tolerancia
  8. szociális érzékenység
  9. szuggesztivitás
  10. fegyelem, önfegyelem
  11. kritikai, önkritikai érzék

Ezek a tulajdonságok azonban nehezen értelmezhetőek, és túl általánosak, ráadásul gyakorlatilag egzakt módon nem mérhetőek.
Egy kicsit szerkesztettem az Ülés ergonómiája című Wiki szócikket
Megnéztem a Raabe honlapján a MódszerLesen kiadványt, majd megnézem a suliban is, hátha megvan, nem tűnik rossznak a leírása lapján.
Az persze kérdéses, hogy az egyes tanár kollégák meg fogják-e vásárolni, de az intézmény továbbképzési keretéből, vagy más forrásból elképzelhető, hogy megvásárolja az intézmény.
Sokan persze azon a véleményen vannak, hogy a sokéves tapasztalataik elegendőek egy tanítási óra, ciklus megtervezéséhez és végrehajtásához (jobb szó nem jutott az eszembe).
Nehéz kérdés, mert a tapasztalat nagyon sokat nyom a latba', de azért nem szabad elfelejtkezni arról sem, hogy 2010 van és már egy "kicsit" megváltozott a mai gyerekek, diákok, tanulók, hallgatók technikai, informatikai affinitása, tudása. Ez a téma messzire vezet, majd később folytatom, most kicsit ránézek Mr. Mind Meister-re...

Elkezdtem az egyéni tanítási gyakorlatomat az V. kerületben, ez ahét elég húzós volt, és jön a következő...

Fogalomtérképem