2010. május 6., csütörtök

Prezentáció a Ningről

Elkészült az összegző perezentációm a kurzus egyik fő témájáról a Ning rendszerről.

A prezi.com oldalon található alkalmazással szerkesztettem.



2010. május 5., szerda

Kontraszelekció az oktatásban

Mit is jelent a szó, kontraszelekció?

"Nem előnyös vagy káros tulajdonságok megjelenése a kitenyésztett új tulajdonságok kísérő jelenségeként. A társadalom számára hátrányos, az érdemteleneknek kedvező kiválasztás, kiválogatódás."
forrás

Nem oktatási központú megközelítése a témának itt

Hunyady György ezt írja:
"[...]ez az a helyzet, amelyben a társadalom, az intézmény és a csoport nem aknázza ki, sőt elvesztegeti emberi erőforrásait (például a tehetséget – ide kapcsolható a tehetségre vonatkozó kötetben szereplő írás is). Eszerint nem a legkompetensebbek és a legérdemesebbek kerülnek a legmeghatározóbb po?zíciókba. Ennek következtében az emberek és csoportok teljesítménye és életének minősége elmarad az elérhető optimumtól. Ez egy, ma már versenyre épülő társadalomban kulcskérdésnek számít."
forrás

Egy érdekes cikk: Kontraszelekciós nyomás az iskolában

Idézek pár gondolatot:

"Így a tanárjelöltek beiskolázásánál könnyen lehet, hogy minden pillanatnyi politikai kinyilatkoztatás ellenére megmarad a maradványelvűség. Ha pedig a tanárképzésben továbbra sem a diákság krémje vesz részt diákként, akkor a kimeneti oldalon szinte tetszőleges, kevés bizalommal fogadott ígéretek tehetők. Az ígéretek rövid távú fedezete úgy von el erőforrásokat, hogy hosszú távú, kiszámítható hozadéka alig van. Így a bérpolitika mellé, sőt, részben helyette, egy kiszámítható, akár több évtizeden keresztül ható, átfogó oktatáspolitika lenne szükséges. Amíg ennek nincs realitása, addig azt is lehetne mondani, hogy kár belekezdeni a tüneti kezelésekbe. Különösen, mivel a kontraszelekciós környezet nem a közelmúlt találmánya."


"[...] a hierarchikus kontraszelekció. Az a hatás, melynek nyomán a pillanatnyi vezető jobbára olyanokkal fogja körül venni magát, akik a pozíciójára nem látszanak veszélyesnek. Részben azért, mert alkalmatlan a feladatra, és így a vezetési alkalmatlansága szül rossz beosztási, alkalmazási döntéseket. Részben pedig, és sajnos gyakrabban, azért, mert a nálánál is kevésbé alkalmasak pozícióba helyezése biztosítja saját támadhatatlanságát. Vagy annak látszatát, mely gyakran azért válik valósággá, mert a különben alkalmatlan vezető kezében van a döntés a felmondásokról, továbbképzésekről, fizetésemelésekről. Ha egy ilyen hierarchia elég sokáig fennmarad, és lényegében háborítatlan, akkor a hierarchia szinte minden pontján a feladatra alkalmatlan, és ezért a főnöknek egzisztenciálisan kiszolgáltatott szereplőket fogunk találni."


Az alábbiak is jelzik, hogy ez a témakör igen szerteágazó és bonyolult, és még korántsem vizsgáltunk meg minden aspektust.

Nézzük tehát tovább.

A pedagógus hivatás (tudatos?) leértékelődése folytán az eltelt 20 évben azok kerültek a tanárképzésbe, akik nem tudtak bejutni az elitiskolákba, vagy a jobb karokra, szakokra, és így "kényszerből" elvégezték a tanárképzőt. Ez az addigi állomány felhígulását, eredményezte, eredményezi.
Ennek következtében már nem is megy a "krém", a szakmailag, értelmileg, megfelelő népesség az oktatás irányába, mert ott csupa alulfinanszírozott, tönkrement egziztenciájú2alkalmazott" van, így aztán ez a folyamat egyre erősödik.

Másrészről a pénz hatalma erősödik.

Az elitiskolákba (már általános iskolai szinttől kezdve) igen nehéz bekerülni pusztán a kiváló teljesítmény alapján, nem ritka az, hogy a tehetősebb szülők anyagi támogatása jelentősen segíti a bekerülést a divatos iskolákba, függetlenül a bekerült gyermek szellemi teljesítményétől, így a színvonal ebben az esetben is csökkenő tendenciát mutat, hiszen az anyagi jólét nem feltétlenül párosul szellemi gazdagsággal, sőt...


2010. május 4., kedd

Segítő szakemberek az iskolában

Iskola:

Különféle emberek (pedagógus, segítő szakember, diákok) szándékosan összehangolt tevékenysége a gyermekek nevelése, oktatása érdekében.
bővebben

Rögtön az elején válasszuk ketté a gondolatmenetünket:

1. A tanulókat segítő szakemberek
- az átlagos tanulók részére
- a tanulásban akadályozott, hátrányos helyzetű tanulók részére

2. A pedagógusokat segítő szakemberek
- kezdő pedagógusok részére
- gyakorlott pedagógusok részére.


Triviális, hogy a pedagógus, a tanár, egy iskolában az adott területen szakember, ezért legtöbbször nem is tekintünk rájuk úgy , mint segítő, mert neki úgymond munkaköréhez tartozik a gyerekekkel való folyamatos törődés, túl a tanítási-tanulási folyamaton (ez a felvetés is megérne egy hosszabb blogbejegyzést, vagy esetleg tanulmányt...).

Klasszikus értelemben, a szokásjog, illetve sztereotípiák alapján a segítő szakemberek közé tartozik az iskolapszichológus, védőnő, gyermekvédelmi felelős, iskolaorvos, gyógypedagógus, szociális munkás, tehetség-gondozó, stb. Közülük a gyógypedagógus kilóg kissé, neki a fő profilja a különféle okok miatt a tanulásban akadályozott, vagy hátrányos helyzetű gyermekekkel való foglakozás, és a tehetséges gyermekeket felkaroló szakember, rajtuk kívül a többiek mindekivel foglakoznak alkalomadtán.

A pedagógusok, szaktanárok munkáját is segíthetik szakemberek, attól függően, hogy mennyi ideje vannak a oályán, illetve milyen témakörben érkezik a segítség.

Alapvető tény, hogy a friss diplomások, pályakezdő pedagógusok beilleszkedését egy oktatási intézménybe a kollégák segítik, mert nagy váltás az emberek életében a diákból tanárrá válni.

Nincs rutinjuk a mindennapi tantás folymatában, a tanítási órák szervezésében, az adminisztrációban, stb.

Kevés tapasztalatuk van a gyerekekkel kapcsolatban, élesben más a helyzet, mint egy kampányszerű tanítási gyakorlaton, ahol többnyire jól beszabályzott keretek között történt a tanítás.

Tehát elsősorban a hosszabb ideje a pályán lévő kollégák és a vezetés tud segíteni nekik, átlendítve őket a kezdeti nehézségeket, bátorítani, bíztatni őket.

A mindennapi rutin megszerzése és a helyes adminisztráció elsajátítása egy fontos része a munkának. Azonban ezen kívül számtalan egyéb feladat merül fel, élethelyzetek, amelyek megoldása legalább olyan fontos, mint a beilleszkedés.

Tanárként, pedagógusként nap mint nap kerülünk konfliktushelyzetbe, kríziseket kell kezelnünk, megoldanunk.
Ilyenkor jól jön egy segítő szó, vagy akár több is, tapasztalat, új technika, ezekre a helyzetekre is léteznek segítő szakemberek.

"A terhek elviselését jelentősen megkönnyítheti az oktató-nevelő munkát közvetlenül segítők alkalmazása, aminek már kialakult kultúrája van a nyugat-európai államokban. Ők elsősorban akkor nyújtanak támogatást a tanároknak, ha bármilyen személyes természetű tanácsadásra szorulnak, ha interperszonális jellegű konfliktusba kerülnek (tanulóval, szülővel vagy kollégával), ha problémáik adódnak a tanítással vagy a heterogén összetételű tanulócsoportokkal való foglalkozással kapcsolatban (Key topics..., 2003)".
Bővebben itt


Természetesen alapvető fontosságú, hogy olyan ember készüljön erre a pályára, aki elhivatott, érez magában erőt leküzdeni a nehézségeket, kellően elfogadó, stressztűrő, toleráns, kiegyensúlyozott személyiség, hogy a tanítványok pozitív energiákat érezzenek a közös munka, játék során, megnyugtató légkörben teljenek iskolai életüknek napjai, hogy ne nyűg legyen a tanulás, hanem kaland, kihívás, és öröm.

Fogalomtérképem